Veszteség, gyász, válás
A gyászfolyamat egyénenként változó, és nincs “helyes” vagy “helytelen” módja a
gyász megélésének.
A gyászoló embert számos gondolat és érzés gyötörheti, melyek intenzitása és gyakorisága egyénenként változó.
A leggyakoribb gondolatok és érzések közé tartoznak:
Érzelmek:
- Kiszámíthatatlan érzelmi hullámvölgyek
- Szomorúság: Ez a gyász legjellemzőbb érzelme, mely mély és tartós lehet. “Nem tudom elengedni.” “Már nem érdekel semmi.” “Többé semmi nem tud boldoggá tenni.” “Nélküle nem vagyok rá képes.”
- Düh: “Miért hagyott el.” “Miért nem tartott még ki egy kicsit, miért pont most?” A düh gyakran irányulhat magára a gyászolóra, a halottra, a körülményekre, vagy akár Istenre.
- Bűntudat: A gyászoló bűntudatot érezhet a veszteségért, amiért nem tett meg mindent. “Miért nem voltam vele türelmesebb, megértőbb?” Mit tehettem volna még?”
- Magányosság: A gyászoló elszigeteltnek érezheti magát, és úgy érezheti, senki sem érti meg a fájdalmát.
- Reménytelenség: A gyászoló reménytelennek érezheti a jövőt illetően, és úgy érezheti, soha nem fogja feldolgozni a veszteséget.
Gondolatok:
- Hiányérzet: A gyászoló állandóan hiányolja a szeretett személyt, és nehezen tud elképzelni az életet nélküle.
- A gyászoló újra és újra felidézi a veszteség körülményeit, és azon töpreng, hogy mi lett volna, ha.
- Kérdések: A gyászoló számos kérdést tehet fel magának és Istennek az elmúlásról, az élet értelméről, a túlvilágról.
- Öngyilkossági gondolatok: A súlyos gyász néha öngyilkossági gondolatokhoz vezethet.
Fizikai tünetek:
- Kimerültség, melyen a pihenés és alvás sem segít
- Étvágytalanság
- Gyomor, fej, izületi fájdalmak
- Koncentrációs zavar
Elengedni a fájdalmat, őrizni a reményt a jövőre
A gyász egy természetes emberi reakció a veszteségre. Veszteség érhet minket számos formában, nem csak egy szeretett személy vagy háziállat halála, de akár egy kapcsolat vége, munkahely elvesztése, költözés kapcsán is.
A gyászfolyamat egyénenként változó, és nincs “helyes” vagy “helytelen” módja a
gyász megélésének. Nincsenek szabályai. Nincs időkerete. Az érzelmek teljes skáláján való hullámzás jellemzi. Minden ilyenkor megjelenő érzelem valid és elfogadható.
Léteznek általános jellemzők, amelyek a legtöbb gyászoló embernél megfigyelhetők:
- Érzelmi hullámvölgyek: A gyászolókat gyakran elárasztják a szomorúság, a düh, a bűntudat, a magányosság és a reménytelenség érzései. Ezek az érzelmek hullámokban jönnek-mennek, és intenzitásuk is változhat.
- Testi tünetek: A gyász testi tüneteket is okozhat, mint például fáradtság, étvágytalanság, alvászavarok, fejfájás, gyomorpanaszok.
- Gondolkodási zavarok: A gyászolókra jellemző lehet a koncentrációs nehézség, a feledékenység, a zavartság.
- Viselkedési változások: A gyászoló emberek visszahúzódhatnak a társaságtól, elhanyagolhatják a hobbijaikat, vagy éppen túlzottan belemerülhetnek a munkába, alkoholba, vagy más káros szenvedélyekbe.
Akkor van a legnagyobb szükségünk megértésre és elfogadásra, amikor nehéz időszakot élünk át. A veszteség megélésekor egy támogató, empatikus környezet segíthet a fájdalom feldolgozásában. Fontos, hogy veszteségélményünket megoszthassuk valakivel, hogy gyászunkban ne érezzük magunkat egyedül a fájdalmunkkal. A fájdalmon enyhítésén segíthet, ha meg tudjuk osztani valakivel az érzéseinket, gondolatainkat, emlékeinket.
Olykor nehéz lehet de különösen fontos ebben az időszakban, hogy külön figyelmet fordítsunk az önmagunkkal való törődésre, emellett pedig időt töltsünk támogató személyekkel.
A gyász egy nehéz, de természetes emberi folyamat. A gyászoló embernek türelmesnek kell lennie önmagával, és meg kell adnia magának a szükséges időt a veszteség feldolgozásához. A család, a barátok, a gyászcsoportok és a szakemberek segítsége nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy a gyászoló ember túljusson a traumán, és megtanuljon élni a veszteség árnyékában.
Beszélgetéseink során egy olyan biztonságos és elfogadó légkört teremtek neked ahol nyíltan beszélhetsz minden érzésről ami átjár téged, legyen az hatalmas megfoghatatlan fájdalom vagy akár megkönnyebbülés. Ha úgy érzed nem tudod szavakba önteni az érzéseidet ebben is segítek neked, hogy azokkal aztán később együtt tudjunk dolgozni.
Segítek neked megérteni, hogy éppen milyen folyamaton mész keresztül, ez által megkönnyítem neked elfogadni az érzéseid és próbálok könnyíteni a tehetetlenség érzésén.
Együtt megtanulunk kifejleszteni olyan mechanizmusokat és technikákat amik segítenek neked hatékonyan kezelni a gyász okozta érzelmeket és fejlesztik a megküzdési stratégiáid. Ezzel segítve, hogy a veszteséget integrálva, elfogadva újra teljes értékű életet tudj élni és nyitottá válj új kapcsolatok létesítésére, és új lehetőségek felismerésére.
Vedd fel velem a kapcsolatot
kapcsolat@harmonikuslabirintus.com
Amennyiben kérdésed van a szolgáltatásaimmal, vagy bármi egyébbel kapcsolatban úgy az üzenetküldés gombra kattintva tudod elküldeni nekem kérdéseidet.
Ha időpontot szeretnél foglalni hozzám, az időpontfoglalás gombra kattintva minden információt megtalálsz.
Releváns kulcsszavak
Kulcsszavak amelyek kapcsolódnak az adott oldal tartalmához:
veszteség, gyász, válás, gyászfolyamat, halál, szeretett személy elvesztése, háziállat elvesztése, kapcsolat vége, szakítás, munkahely elvesztése, költözés, érzelmi hullámvölgyek, szomorúság, düh, bűntudat, magányosság, reménytelenség, hiányérzet, öngyilkossági gondolatok, testi tünetek, fáradtság, étvágytalanság, alvászavarok, fejfájás, gyomorpanaszok, gondolkodási zavarok, koncentrációs nehézség, feledékenség, zavartság, viselkedési változások, visszahúzódás, hobbik elhanyagolása, munkába menekülés, alkohol, káros szenvedélyek, megértés, elfogadás, támogató környezet, empatikus környezet, fájdalom feldolgozása, érzések megosztása, gondolatok megosztása, emlékek megosztása, önmagunkkal való törődés, támogató személyek, természetes emberi folyamat, türelem, idő, trauma feldolgozása, élni a veszteség árnyékában, biztonságos légkör, elfogadó légkör, nyílt kommunikáció, megfoghatatlan fájdalom, megkönnyebbülés, érzések kifejezése, tehetetlenség érzése, gyász folyamata, megküzdési stratégiák, veszteség integrálása, veszteség elfogadása, teljes értékű élet, új kapcsolatok, új lehetőségek, gyászmunka, gyászterápia, gyásztanácsadás, veszteségfeldolgozás, fájdalomkezelés, érzelmi támogatás, pszichológiai támogatás, lelki segítségnyújtás, gyászcsoport, önsegítő csoport, családi támogatás, baráti támogatás, szakember segítsége, pszichoterápia, egyéni terápia, csoportterápia, online tanácsadás, telefonos lelkisegély, krízisintervenció, trauma feldolgozás, poszttraumás stressz, alkalmazkodási zavar, depresszió, szorongás, pánikzavar, alvászavar, evészavar, szerhasználat, öngyilkossági kísérletek megelőzése, gyászkönyv, gyásznaplóírás, emlékőrzés, emlékdoboz készítése, emlékhelyek felkeresése, évfordulók megélése, spiritualitás, hit, vallás, imádság, meditáció, relaxáció, művészetterápia, mozgásterápia, gyászfeldolgozást segítő emléktárgyak, gyászfeldolgozást segítő ékszerek, gyászfeldolgozást segítő karkötők, gyászfeldolgozást segítő nyakláncok, gyászfeldolgozást segítő gyertyák, gyászfeldolgozást segítő növények, gyászfeldolgozást segítő illatok, gyászfeldolgozást segítő színek, gyászfeldolgozást segítő szimbólumok, gyászfeldolgozást segítő mantrák, gyászfeldolgozást segítő affirmációk, gyászfeldolgozást segítő vizualizációk, gyászfeldolgozást segítő légzőgyakorlatok, gyászfeldolgozást segítő jógagyakorlatok, gyászfeldolgozást segítő meditációs technikák, gyászfeldolgozást segítő önsegítő technikák, gyászfeldolgozást segítő kognitív viselkedésterápiás technikák, gyászfeldolgozást segítő érzelemközpontú terápiás technikák, gyászfeldolgozást segítő művészetterápiás technikák, gyászfeldolgozást segítő mozgásterápiás technikák