Blog
Túlterhelt tanárok, frusztrált gyerekek: Mit árul el a bizonyítvány?
Tanévzáró gondolatok
A tanév vége felé közeledve sokan az érdemjegyekre és a bizonyítványra koncentrálnak, mint a siker fő mérőeszközeire. De vajon tényleg csak ez számít a legtöbbet? Az iskola nemcsak tudást ad át, hanem komplex hatással van a gyerekek életére és fejlődésére. Az érdemjegyeknél sokkal fontosabb tényezők határozzák meg gyermekeink életútját és boldogulását.
Az iskolai osztályzatok visszajelzést adhatnak a tanulási folyamatról, azonban nem jelentenek mindent. Sokkal lényegesebb, hogy a gyerekek olyan képességekre tegyenek szert, amiket az életben is jól tudnak használni. Gondoljunk csak bele: hiába van valakinek csupa ötöse, ha nem tud önállóan gondolkodni, megoldani a problémáit, érthetően kifejezni magát vagy alkalmazkodni a változásokhoz. Ezek azok a dolgok, amik igazán számítanak ahhoz, hogy valaki elégedett és sikeres legyen, akármilyen jegyei is voltak suliban.
A Program for International Student Assessment (PISA) egy nemzetközi felmérés, amit 15 éves diákokkal töltetnek ki. Itt nem a magolós tudást nézik, hanem azt, mennyire megy nekik az olvasás, a matek és a természettudományok a gyakorlatban. Szóval, hogy tudják-e használni az iskolában tanultakat a való életben. Ez azt is megmutatja, hogy valójában jók-e az iskoláink.
A PISA tesztek szerinti alacsony pontszámot elérő diákok gyakran kerülnek olyan iskolai környezetbe, ahol kevésbé számít a készségfejlesztés. Ez azt jelenti, hogy hosszú távon ők lehetnek azok, akiknek később nagyon nehéz lesz munkát találni.
Az olyan pozíciókat, ahol kevésbé bonyolult kognitív készségek szükségesek, a jövőben könnyen átvehetik a robotok.
A magyar oktatási rendszer ezen a téren is komoly nehézségekkel küzd.
Bármelyik nemzetközi felmérést nézzük, eléggé le vagyunk maradva. Ennek pedig az az oka, hogy rengeteg gond van az iskoláinkkal. Kevés a tanár, régiek a tankönyvek, és a tanároknak rengeteg papírmunkájuk van a tanítás mellett. Ezeket a problémákat nem kell részletesen bemutatni, hiszen több mint egy éve folyamatosak a tüntetések és a média figyelme is ráirányult az oktatás problémáira. A tanárok követeléseit pedig részben a kormány is elismerte azonban valódi megoldások továbbra sincsenek.
Pedig nagyon nagy szükség lenne arra, hogy alapjaiban változzon meg az oktatás. Nem csak azért, mert lemaradásban vagyunk, hanem mert a gyerekek sem érzik jól magukat az iskolában. Ez pedig ahhoz vezet, hogy a társadalom sem lesz jó állapotban sem gazdaságilag, sem lelkileg. Vagyis, ha nem változtatunk, akkor minden marad a régiben, és ez bizony elég szomorú jövőképet fest elénk.
Ezek a problémák tehát nem csak a diákok tudásbeli lemaradásához vezetnek, de a tanulói jólétére is negatívan hatnak.
A szakemberhiány egyik legsúlyosabb következménye, hogy az idei tanévben jelentősen megnőtt az iskolai erőszak és bántalmazás eseteinek száma.
Összességében elmondható, hogy a pedagógushiány komplex módon járul hozzá az iskolai bántalmazások növekedéséhez.
A túlzsúfolt osztályok, a leterhelt tanárok, a mentálhigiénés szakemberek hiánya és a nem megfelelő konfliktuskezelési minták mind olyan tényezők, amelyek megágyaznak a problémának. Az oktatási rendszer megerősítése, a pedagógusok megfelelő támogatása ezért nem csak az oktatás minősége, de a diákok lelki jólléte szempontjából is kulcsfontosságú.
A leterhelt pedagógusoknak kevesebb idejük és energiájuk marad arra, hogy érdemben foglalkozzanak a diákok érzelmi és szociális nevelésével. Pedig ez kulcsfontosságú lenne az empatikus, toleráns és együttműködő légkör kialakításában. Ha a gyerekek nem kapnak segítséget az érzelmeik megfelelő kifejezésében és kezelésében, az agresszió és a bántalmazás könnyebben megjelenhet, mint problémamegoldási eszköz.
Az iskolákban kevesebb vagy egyáltalán nincs mentálhigiénés szakember, iskolapszichológus, fejlesztőpedagógus, akik célzottan tudnák segíteni a diákok lelki jóllétét és a konfliktusok békés megoldását. Ezek a szakemberek kulcsszerepet játszanak a prevencióban és az intervencióban egyaránt – hiányuk esetén a problémák könnyebben elmérgesedhetnek.
Ráadásul a túlterhelt, frusztrált pedagógusok sajnos néha maguk is modellként szolgálhatnak a nem megfelelő konfliktuskezelésre. Ha a tanár türelmetlen, kiabál, esetleg megszégyenít, az mintául szolgálhat a diákok számára is.
Az iskola akkor tudja támogatni a gyerekek lelki egészségét, ha elfogadó, biztonságos légkört teremt, ahol a gyerekek hibázhatnak, tanulhatnak a tévedéseikből anélkül, hogy ezt megszégyenítés vagy elutasítás követné.
Az érzelmi biztonság alapja a pedagógus és a diák közötti kapcsolat. Elengedhetetlen, hogy a tanárok valódi figyelmet, elfogadást és támogatást nyújtsanak a gyerekeknek. Ez a fajta érzelmi odafordulás segít a gyerekeknek megbirkózni a kihívásokkal és kibontakoztatni a képességeiket.
Az iskolai légkör tehát sokszor stresszt és kihívásokat jelenthet a gyermekek számára is, de szülőként sokat tehetünk annak érdekében, hogy támogassuk őket ebben a helyzetben.
Fontos, hogy tudatosan figyeljünk arra, milyen üzeneteket közvetítünk a gyerekünk felé, és mindig az elfogadás és a támogatás talaján maradjunk.
Teremtsünk biztonságos, elfogadó légkört otthon. Hallgassuk meg a gyermekünk iskolai élményeit ítélkezés nélkül. A “Mi volt a suliban?” kérdésre gyakran kapunk egy tömör “semmi” választ, de van néhány technika, amivel részletesebb és tartalmasabb beszélgetéseket kezdeményezhetünk.
Íme néhány kérdés, amit segíthet valódi beszélgetést kezdeményezni:
“Mi volt a legjobb dolog, ami ma történt veled az iskolában?” Ez a kérdés a pozitívumokra irányítja a figyelmet, és segít felidézni a nap kellemes pillanatait.
“Melyik órád volt ma a legérdekesebb? Miről tanultatok?” Ez a kérdés arra ösztönzi, hogy részletesebben meséljen egy adott tanórával kapcsolatban.
“Volt ma bármi, ami kihívást jelentett számodra? Hogyan oldottad meg?” Ez a kérdés a problémamegoldásra fókuszál, és lehetőséget ad, hogy beszéljen az esetleges nehézségekről.
“Kivel játszottál ma a szünetben? Mit játszottatok?” A szociális életére vonatkozó kérdések betekintést adhatnak társas kapcsolataiba.
“Tanultál ma valami újat magadról vagy a világról?” Ez a kérdés tágabb perspektívába helyezi a tanulást, és segít a gyereknek reflektálni a saját fejlődésére.
“Van valami, amiben szerinted fejlődtél ma vagy amire büszke vagy?” Ez a kérdés az önreflexiót és az önbizalmat erősíti.
“Van valami az iskolával kapcsolatban, ami most foglalkoztat téged vagy amiben esetleg segítségre lenne szükséged?” Ez a kérdés teret ad neki, hogy beszéljen az esetleges aggodalmairól vagy kérdéseiről.
Fontos, hogy ezeket a kérdéseket ne “kihallgatásnak” szánjuk, hanem őszinte érdeklődéssel, nyitottan tegyük fel őket. Hallgassuk figyelmesen a gyermek válaszait, és szükség esetén kérdezzünk vissza vagy fűzzünk hozzá saját gondolatokat.
Ne felejtsük el azt sem, hogy a gyermekek gyakran nem rögtön az iskola után szeretnének beszélni a napjukról. Lehet, hogy az esti mese előtt, a vacsoránál vagy egy közös játék során szívesebben megnyílnak.
Teremtsünk egy olyan légkört, ahol a gyermekünk úgy érzi, szabadon és ítélkezésmentesen oszthatja meg velünk az iskolai élményeit. Ezek a beszélgetések nem csak információt adnak nekünk, de erősítik a kapcsolatunkat és a bizalmat is.
Ne a jegyekre, hanem az erőfeszítésre helyezzük a hangsúlyt. Dicsérjük meg a gyermekünket a befektetett munkáért, függetlenül az eredménytől. Ez segít nekik megérteni, hogy a tanulás folyamat, és a hibákból is lehet tanulni.
Segítsünk a gyermekünknek megtalálni az erősségeit, és támogassuk ezek kibontakoztatását. Minden gyermek más területen tehetséges – ha megtaláljuk és ápoljuk ezeket a területeket, az segít a gyermek önbizalmának és rezilienciájának (lelki ellenállóképességének) növelésében.
Tanítsuk meg a gyermekünknek az érzelmi intelligencia alapjait. Beszélgessünk az érzelmekről, tanítsuk meg őket felismerni és kifejezni a saját érzéseiket, valamint empatikusan reagálni mások érzelmeire. Ezek a készségek segítenek nekik jobban navigálni a társas helyzetekben.
Szükség esetén kérjünk szakmai segítséget. Ha azt látjuk, hogy a gyermekünk tartósan küzd az iskolai stresszel, szorongással vagy egyéb lelki problémákkal
Az év végi bizonyítvány közösségi oldalakon való megosztása mögött általában a szülők büszkesége és a gyermek teljesítményének elismerése iránti igény áll. Ugyanakkor ennek a gyakorlatnak számos negatív hatása lehet mind a gyermekre, mind a tágabb közösségre nézve. Ez a gyakorlat azt sugallja, hogy a jó jegyek a legfontosabb mércéi egy gyermek értékének, hatalmas nyomást helyezve rájuk és rombolva az önértékelésüket. Ráadásul a közösségi média torzító hatása és a szülők közötti versenyhelyzet tovább fokozhatja a szorongást és a kisebbrendűségi érzést azoknál a gyerekeknél, akik nem érnek el kiváló eredményeket, aláásva ezzel mentális jóllétüket.
Legyünk tudatában saját motivációinknak! Kérdezzük meg magunktól, miért olyan fontosak ezek az elvárások. A saját teljesítetlen álmainkat szeretnénk a gyereken keresztül megvalósítani? A környezetünk nyomása hat ránk? Ha megértjük az elvárásaink gyökerét, könnyebben tudunk változtatni.
Gondoljuk át a saját értékrendünket! Mi az, ami igazán fontos nekünk? Sikeresnek lenni csak a hagyományos értelemben lehet? Vagy az életöröm, a kíváncsiság, a kitartás, az empátia szintén értékes tulajdonságok?
A feltétel nélküli szeretet és figyelem a legfontosabb, amit egy gyereknek adhatunk. Élvezzük az együtt töltött időt, fedezzük fel közösen a világot, építsünk erős kapcsolatot – ez az alapja a gyermek egészséges önértékelésének.
Ne feledjük, a szülői szerep tanulási folyamat. Legyünk türelmesek és kedvesek önmagunkhoz is. Ha tudatosan figyelünk a saját reakcióinkra és igyekszünk a gyermek valódi szükségleteit szem előtt tartani, nagy lépést tehetünk egy kiegyensúlyozottabb, őszintébb kapcsolat felé.
Vedd fel velem a kapcsolatot
kapcsolat@harmonikuslabirintus.com
Amennyiben kérdésed van a szolgáltatásaimmal, vagy bármi egyébbel kapcsolatban úgy az üzenetküldés gombra kattintva tudod elküldeni nekem kérdéseidet.
Ha időpontot szeretnél foglalni hozzám, az időpontfoglalás gombra kattintva minden információt megtalálsz.
Releváns kulcsszavak
Kulcsszavak amelyek kapcsolódnak az adott oldal tartalmához:
magyar oktatási rendszer, oktatás, iskola, tanár, diák, gyerek, bizonyítvány, tanév vége, jegyek, siker, boldogság, készségek, képességek, életút, jövő, mentális egészség, lelki jóllét, iskolai erőszak, bántalmazás, szorongás, pedagógushiány, tanárhiány, túlterheltség, erőfeszítés, önbizalom, reziliencia, érzelmi intelligencia, szülői szerep, kommunikáció, támogatás, elfogadás, biztonságos légkör, magyar oktatás problémái, oktatás krízisben, túlzsúfolt osztályok, elavult tankönyvek, tanárok leterheltsége, pedagógusbérek, iskolai erőszak okai, gyerekek mentális egészsége, szorongó gyerekek, tanulói lemorzsolódás, motiváció hiánya, oktatás fejlesztése, tanárképzés, pedagógusok támogatása, mentálhigiénés szakember az iskolában, konfliktuskezelés, érzelmi nevelés, pozitív pedagógia, szülő-iskola együttműködés, gyerekek önbizalmának növelése, sikeres tanulás, hogyan segíthetem a gyerekem az iskolai stresszben, mit tegyek, ha a gyerekem szorong az iskolában, hogyan beszélgessek a gyerekemmel az iskolai élményeiről, milyen készségekre van szüksége a gyerekeknek a 21. században, miért fontos az érzelmi intelligencia fejlesztése, hogyan teremtsünk biztonságos légkört az iskolában, mit tehetnek a szülők az oktatás jobbá tételéért, a bizonyítványmegosztás negatív hatásai, PISA teszt eredmények Magyarország, PISA teszt készségek, PISA teszt jelentősége, PISA teszt olvasás, PISA teszt matematika, PISA teszt természettudományok, boldog gyerek, kiegyensúlyozott gyerek, sikeres felnőtt, tanulás öröme, tehetséggondozás, inkluzív oktatás, iskolai közösség, szülői értekezlet, iskolapszichológus